• Banner z kadrem z filmu animowanego "Komorne" na podstawie wiersza Themersona. W kadrze struś czytający gazetę.
ThemersonLAB

Plakat tegorocznej edycji

Do 15. edycji Festiwalu Themersonów zostało jeszcze siedem miesięcy, ale już dziś prezentujemy promujący ją plakat. Jego autorem jest polski artysta Mieczysław Wasilewski.

Mieczysław Wasilewski to urodzony w 1942 roku grafik, plakacista, rysownik, ilustrator, projektant form graficznych. W 1966 roku uzyskał dyplom w pracowni plakatu pod kierunkiem prof. Henryka Tomaszewskiego na Wydziale Malarstwa i Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1985 roku został szefem Pracowni Projektowania Graficznego dla studentów Grafiki Warsztatowej warszawskiej ASP, a także pracowni grafiki i plakatu w Europejskiej Akademii Sztuki w Warszawie.

W latach 1981-82 wykładał na Uniwersytecie w Damaszku, w roku 1989 w Wyższej Szkole Sztuk Stosowanych w Offenbach oraz w latach 1991-92 w Instytucie Sztuki Użytkowej w Rovaniemi i w Helsinkach w Finlandii. Był też wykładowcą na uczelniach artystycznych w Holandii, Syrii, Finlandii, Niemczech, Francji, Meksyku, Chile, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Iranie i Szwajcarii. W 1990 roku otrzymał tytuł profesora.

Przez kilkanaście lat był grafikiem projektującym okładki dla pisma „Problemy”.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień w dziedzinie plakatu i grafiki wydawniczej. Jego prace znajdują się m.in. w kolekcjach Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Musée de l’Affiche w Paryżu, Toyama Poster Museum w Tokio oraz w wielu galeriach prywatnych w Polsce i za granicą.

„Mieczysław Wasilewski jest mistrzem lapidarnego znaku graficznego. Jego plakaty i okładki wyróżniają się niepowtarzalnym stylem, który cechuje dyscyplina myślenia, precyzja formowania zagadnienia i tłumaczenia go na obraz. Artysta świadomie założył ubóstwo formalne, zminimalizowane do grafiki czarno-białej.

Twórczość Wasilewskiego to komunikat wyrażony prostym językiem bez zbędnych ozdobników. Widać w niej dążenie do maksymalnej kondensacji i oszczędności form wyrazu, w czym przypomina istotę sentencji literackiej lub aforyzmu. Wasilewski projektuje także plakaty barwne, również w oszczędnej gamie barwnej, chociaż nie unika w nich wprowadzania ostrych kolorów.

Równie charakterystyczna jest twórczość rysunkowa Wasilewskiego, oparta na rysowanych pędzelkiem i tuszem, kilku precyzyjnie postawionych kreskach. W ramach serii rysunkowych, przedstawiających twarze kobiet, potrafi uchwycić je lapidarnie, kaligraficznie, doskonale oddając charakterystykę postaci i jej nastrój. Portrety Wasilewskiego mają charakter znaku, ideogramu twarzy, skrótu zawsze zachowującego uderzające podobieństwo do modela”1.

Rysunki Wasilewskiego, w powiększonej skali, często stają się później plakatami.

15. edycja Festiwalu Themersonów, organizowana pod hasłem „Zobaczyć świat inaczej”, odbędzie się w dniach 17-19 października w Płocku.

  1. Ewa Gorządek [w:] Culture.pl, https://culture.pl/pl/tworca/mieczyslaw-wasilewski, [dostęp: 27.03.2024] ↩︎
Skip to content