ThemersonLAB

Plakat tegorocznej edycji

Piętnasta edycja Festiwalu Themersonów zbliża się wielkimi krokami. Prezentujemy promujący ją plakat autorstwa Mieczysława Wasilewskiego.

Mieczysław Wasilewski to urodzony w 1942 roku grafik, plakacista, rysownik, ilustrator, projektant form graficznych. W 1966 roku uzyskał dyplom w pracowni plakatu pod kierunkiem prof. Henryka Tomaszewskiego na Wydziale Malarstwa i Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1985 roku został szefem Pracowni Projektowania Graficznego dla studentów Grafiki Warsztatowej warszawskiej ASP, a także pracowni grafiki i plakatu w Europejskiej Akademii Sztuki w Warszawie.

W latach 1981-82 wykładał na Uniwersytecie w Damaszku, w roku 1989 w Wyższej Szkole Sztuk Stosowanych w Offenbach oraz w latach 1991-92 w Instytucie Sztuki Użytkowej w Rovaniemi i w Helsinkach w Finlandii. Był też wykładowcą na uczelniach artystycznych w Holandii, Syrii, Finlandii, Niemczech, Francji, Meksyku, Chile, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Iranie i Szwajcarii. W 1990 roku otrzymał tytuł profesora.

Przez kilkanaście lat był grafikiem projektującym okładki dla pisma „Problemy”.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień w dziedzinie plakatu i grafiki wydawniczej. Jego prace znajdują się m.in. w kolekcjach Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Musée de l’Affiche w Paryżu, Toyama Poster Museum w Tokio oraz w wielu galeriach prywatnych w Polsce i za granicą.

„Mieczysław Wasilewski jest mistrzem lapidarnego znaku graficznego. Jego plakaty i okładki wyróżniają się niepowtarzalnym stylem, który cechuje dyscyplina myślenia, precyzja formowania zagadnienia i tłumaczenia go na obraz. Artysta świadomie założył ubóstwo formalne, zminimalizowane do grafiki czarno-białej.

Twórczość Wasilewskiego to komunikat wyrażony prostym językiem bez zbędnych ozdobników. Widać w niej dążenie do maksymalnej kondensacji i oszczędności form wyrazu, w czym przypomina istotę sentencji literackiej lub aforyzmu. Wasilewski projektuje także plakaty barwne, również w oszczędnej gamie barwnej, chociaż nie unika w nich wprowadzania ostrych kolorów.

Równie charakterystyczna jest twórczość rysunkowa Wasilewskiego, oparta na rysowanych pędzelkiem i tuszem, kilku precyzyjnie postawionych kreskach. W ramach serii rysunkowych, przedstawiających twarze kobiet, potrafi uchwycić je lapidarnie, kaligraficznie, doskonale oddając charakterystykę postaci i jej nastrój. Portrety Wasilewskiego mają charakter znaku, ideogramu twarzy, skrótu zawsze zachowującego uderzające podobieństwo do modela”1.

Rysunki Wasilewskiego, w powiększonej skali, często stają się później plakatami.

15. edycja Festiwalu Themersonów, organizowana pod hasłem „Zobaczyć świat inaczej”, odbędzie się w dniach 17-19 października w Płocku.

  1. Ewa Gorządek [w:] Culture.pl, https://culture.pl/pl/tworca/mieczyslaw-wasilewski, [dostęp: 27.03.2024] ↩︎
Skip to content