Specjalnie na Festiwal Themersonów SkArPa wydawnictwo Gaberbocchus w Polsce, przy wsparciu Instytutu Książki oraz Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, przygotowało polską premierę książki „Obrazy bi-abstrakcyjne / bi-abstract pictures” zawierającą rysunki Franciszki i wyjątkowy tekst, autorstwa samej artystki (w tłumaczeniu Klary Kopcińskiej), która rzadko opowiadała o swojej twórczości. Tekst został wygłoszony 28 listopada 1957 roku w Gaberocchus Common Room, a następnie opublikowany w „Art News and Review” nr X/16, 30 sierpnia 1958 roku. 

Franciszka Themerson: Ludzie często pytają, dlaczego ta czy inna postać na moich obrazach jest do góry nogami. Mogłabym odpowiedzieć w tonie emocjonalnym: „Czyżbyś nigdy nie zadawał sobie pytania:  Czy ja stoję na głowie, czy też świat jest postawiony do góry nogami?” Mogłabym też udzielić bardziej wymyślnej odpowiedzi: że prawa grawitacji nie obowiązują w przestrzeni obrazu, który rządzi się własnymi prawami.

Jeżeli umieszczę go na suficie, obraz się nie zmieni, ale żadna z postaci nie będzie do góry nogami. I tak naprawdę, szczerze, ja sama tego nie wiem. Jedyna rozsądna odpowiedź brzmi zatem: „Ponieważ taka jest właśnie składnia języka moich obrazów”.