Misja
„Najprzewielebniejszy Księże Arcybiskupie
Wasze Ekscelencje
Jaśnie Oświecone Mości
Panowie Magnaci
Panie i Panowie
Mężczyźni i Kobiety
Dzieci
Embriony, jeśli są tu takie
Plemniki, spoczywające na brzegach krzesełek
Komórki Żywe
Bakterie
Wirusy
Molekuły Powietrza, Prochu i Wody…”
Zapraszamy na stronę poświęconą Festiwalowi Themersonów, który od 2010 roku odbywa się w Płocku. Powstał z chęci uhonorowania i przypomnienia twórczości – rodowitego płocczanina – Stefan Themerson oraz jego żony – Franciszki i ojca – Mieczysława.
Znacie „Dwóch ludzi z szafą” Romana Polańskiego? Wydaje się, że nie byłoby ich, gdyby wcześniej nie powstał „Żywot człowieka poczciwego” Stefana i Franciszki Themerson. Z kolei Maciej Wojtyszko przyznaje się w wywiadach, że gdyby nie „Pan Tom buduje dom” nie napisałby „Bromby”. Themersonowskie wpływy widać u Józefa Robakowskiego – prekursora sztuki medialnej. Przykładem bezpośredniej inspiracji może być praca Bruce’a Checefsky’ego, który zrekonstruował zaginiony film Franciszki i Stefana Themersonów „Apteka” z 1930 roku oraz „Kineformy” Andrzeja Pawłowskiego z 1957 roku oparte jedynie na istnieniu światła jako źródła medialnego. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że gdyby ktokolwiek chciał dziś wykładać historię wideoklipu musiałby zacząć od awangardowych filmów Franciszki i Stefana.
Słowem, nie ma w historii Płocka osobowości, tak ciekawych i inspirujących jak Stefan i Franciszka Themersonowie – artystów wymykających się wszelkim klasyfikacjom, których wielowątkowa twórczość oddziaływała i nadal oddziałuje na twórców na całym świecie. Festiwal Themersonów istnieje po to, aby o tym przypominać i pokazywać współczesnych twórców i zjawiska w sztuce, literaturze czy nauce, w których te inspiracje są niezaprzeczalne.