Wędrówka Nabu – spektakl opowieści
Festiwal Themersonów zaprasza na spektakl opowieści inspirowany bajką Jarosława Mikołajewskiego. W niedzielę (22.10.2023), o godz. 14 zapraszamy na opowieść, bajkę-niebajkę, historię, za pomocą której budujemy małe, wędrujące muzeum, w którym chcemy zgromadzić opowieści o dzieciach na granicy i w drodze. Zależy nam na tym, żeby upamiętnić je, ich obecność w tak dziwnych miejscach jak Puszcza Białowieska, mały ponton pośród ogromnego morza, czy rwący nurt rzeki.
Ta historia toczy się teraz. Kiedy to czytacie jakieś dzieci ruszają w drogę, inne zatrzymują się zmęczone, jeszcze inne właśnie konfrontują się ze strażnikami w mundurach. To nie jest świat jaki chcielibyśmy zapewnić naszym dzieciom. Podobnie jak rodzice tamtych dzieci martwią się, że jest jak jest. Ale ich dom spłonął, nie ma już dla nich miejsca i życia w dawnym świecie. Droga równa się nadzieja. Dzieci w drodze, jak Odyseusz, nie mają wpływu na wiele rzeczy. Są drobne, kruche i bezbronne w rękach bogów decydujących o ich losie, czasem o życiu. Za to my mamy jakiś wpływ. Bądźmy z nimi, otwórzmy nasze domy, domagajmy się miejsca dla ludzi, którzy po prostu tak jak my chcą żyć, mieć co jeść, uczyć się, cieszyć i kochać. Żaden mur nie może być odpowiedzią na te pragnienia. Świat wokół małej bezbronnej Nabu nie jest jednak taki zły. Piękna przyroda, inni niż ludzcy świadkowie i leśni pomocnicy towarzyszą dziewczynce w drodze. Oni także opowiedzieli nam tę historię. A czy Nabu się uda? Tego nigdy nie wiemy.
– Nasza opowieść nie jest więc bajką, jest rzeczywistością wielu dzieci, o której chcemy mówić, przypominać, którą chcemy upamiętnić. Z przyjemnością zatrzymamy się potem, by porozmawiać, albo poprowadzić warsztat związany z tematem opowieści – mówią Joanna i Anna z grupy Opowieści z walizki.
Opowiadają: Anna Woźniak i Joanna Sarnecka | muzyka: Paweł Sulik | Konsultacje psychologiczne: Natalia Gutowska, Kamila Poznańska.
Opowieści z walizki
Opowiadamy historie i gramy na instrumentach: akordeonie, skrzypcach, fletach pasterskich, okarynie, handpanie, ngoni, cytrze węgierskiej. Od 2009 roku wędrujemy z naszą walizką po wielokulturowej Polsce, ale chętnie przekraczamy granice by poznawać inne, także odległe, kultury poprzez ich baśnie i muzykę. Opowieści to droga do poznawania dziedzictwa kulturowego i doświadczania wspólnoty, także międzypokoleniowej. Uczą uważności, ginącej sztuki słuchania. Dotykamy spraw najważniejszych subtelnym językiem metafory. Sztuką opowieści dzielimy się podczas spektakli i warsztatów storytellingu. W 2020 r. wspólnie z Przyjaciółmi wydaliśmy płytę Wyliczanki-Wydzieranki, chętnie koncertujemy na dużych i małych scenach, na podwórkach i jarmarkach.