• Banner z kadrem z filmu animowanego "Komorne" na podstawie wiersza Themersona. W kadrze struś czytający gazetę.

2012

5 września (środa)


godz. 12wystawa edukacyjna poświęcona filmom Themersona, poprzedzona konferencją prasową w ramach  III Festiwalu SkArPa im. S. Themersona. Miejsce: Dom Darmstadt (Stary Rynek 8).


12 września (środa)

godz. 17 wernisaż wystawy Nick’a Wadley’a w Płockiej Galerii Sztuki, w ramach III Transgranicznego Festiwalu  Sztuk im. Stefana Themersona SkArPa. Miejsce: PGS (ul. Sienkiewicza 36).

Wystawa rysunku i malarstwa  Nick’a Wadley’a  – absolwenta malarstwa i historii sztuki, dziekana wydziału historii sztuki w Chelsea School of Art w Londynie. Organizatora wystaw sztuki nowoczesnej i współczesnej w Anglii, Europie i Japonii. W Galerii Kreski zaprezentowano niepokazywane wcześniej w Polsce prace. Wystawa czynna do 30 września 2012r.

godz. 19Samuel Beckett „Ostatnia taśma” w reż . Piotra Bogusława Jędrzejczaka w ramach III Festiwalu SkArPa im. Stefana Themersona. Miejsce: Teatr Dramatyczny (Nowy Rynek 11).

„Ostatnia taśma” to portret starego, rozgoryczonego człowieka, który rozlicza się z przeszłością. W każde urodziny Krapp (Jacek Mąka) nagrywa na taśmę swoje opinie na temat bieżących wydarzeń. Następnie odsłuchuje losowo wybraną taśmę i dyskutuje ze swoimi ówczesnymi poglądami. Fragmenty nagranych monologów przeplatają się tu z monologiem 69-letniego człowieka, który nie może przestać rozpamiętywać przeszłości. Jest dla siebie krytyczny, denerwuje się na swoją młodzieńczą naiwność, wciąż dyskutuje z samym sobą i konfrontuje siebie obecnego z „sobą” sprzed lat. Sztuka jest studium tragizmu ludzkiego istnienia. Monodram z okazji 30-lecia pracy scenicznej Jacka Mąki.


13 września (czwartek)

godz. 11„Themerson i film” – projekcja krótkich filmów Themersonów połączona z panelem dyskusyjnym z udziałem Ryszarda Kluszczyńskiego (Uniwersytet Łódzki), Marcina Giżyckiego (Rhode Island School of Design, Providence, USA), Małgorzaty Sady. Miejsce: L.O. im. Wł. Jagiełły (ul. 3 Maja 4).


godz. 12 – warsztaty plastyczne „Ach, ten Kazio Bazgrota”. Miejsce: Dom Darmstadt (Stary Rynek 8).

godz. 13
– warsztaty archiwalne w Archiwum Państwowym w Płocku. Miejsce: Spichlerz (Ul. Kazimierza Wielkiego 11A).

godz. 17 – projekcja krótkich filmów Themersonów połączona z panelem dyskusyjnym z udziałem Ryszarda Kluszczyńskiego (Uniwersytet Łódzki), Marcina Giżyckiego (Rhode Island School of Design, Providence, USA), Małgorzaty Sady. Miejsce: Dom Darmstadt (Stary Rynek 8).

godz. 19„Franciszka i Stefan Themerson. O potrzebie tworzenia widzeń” – otwarcie wystawy w Muzeum Mazowieckim (ul. Tumska 8). Wystawa czynna do 2 grudnia 2012.

Wystawa „O potrzebie tworzenia widzeń” przedstawia wizualne aspekty twórczości Themersonów począwszy od fotogramów (lata 20 i 30), kolaży i filmów (1930-1945), poprzez poezję semantyczną, wykresy czasu do opery semantycznej. Na potrzeby ekspozycji został zrekonstruowany stół trickowy, który służył Themersonom do realizacji filmów. Umożliwi on zwiedzającym zapoznanie się w praktyce z techniką wprowadzania fotogramów w ruch. Współorganizatorem wystawy jest Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki. Wystawa została dofinansowana przez Urząd Miasta Płocka.

godz. 20.30SzaZaZe gra Themersonów i Starewicza – koncert P. Zakrockiego, P. Szamburskiego i H. Zemlera z projekcją filmów. Miejsce: sala widowiskowa POKiS (ul. Tumska 9A).

Podwójny koncert projektów SzaZa (Szamburski/Zakrocki) i SzaZaZe (Szamburski/Zakrocki/Zemler). Pierwszy to opowieść muzyczna do filmów pioniera animacji poklatkowej Władysława Starewicza, drugi – muzyka na żywo do eksperymentów filmowych małżeństwa Themersonów.

14 września (piątek)

godz. 12„Themersonowie dzieciom” – otwarcie wystawy w Książnicy Płockiej, która została przygotowana przez Książnicę Płocką według scenariusza Małgorzaty i Franciszki Sady. Miejsce: ul. Kościuszki 6.

godz. 12, 16 – „Dżabersmok zaprasza na fajfoklok” – zabawa uliczna dla dzieci przed MDK (ul. Tumska 9A).

godz. 19 – PRZEGLĄD FILMÓW BRACI QUAY w NovymKinie Przedwiośnie. Miejsce: ul. Tumska 5A.


15 września (sobota)

godz. 16KINO T: „Tajemnica sardynki”, reż. E. Van Zuylen wraz z pokazem filmów Themersonów. Miejsce: Dom Darmstadt (Stary Rynek 8).

godz. 16KINO T: “Themerson and Themerson” w reż. W. Szymańskiej wraz z pokazem filmów Themersonów. Miejsce: sala widowiskowa POKiS (ul. Tumska 9A).

godz. 17.45promocja wspólnego wydawnictwa Gaberbocchus w Polsce i POKiS oraz koncert Płock Percussion Duo. Miejsce: Dom Darmstadt (Stary Rynek 8).


ORGANIZATORZY FESTIWALU: Urząd Miasta Płocka, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki
WSPÓŁORGANIZATORZY: Książnica Płocka, Młodzieżowy Dom Kultury, Muzeum Mazowieckie, Płocka Galeria Sztuki, Teatr Dramatyczny w Płocku, Archiwum Państwowe w Płocku, L.O. im. Wł. Jagiełły w Płocku
DYREKTOR ARTYSTYCZNY FESTIWALU: Piotr Bogusław Jędrzejczak
PATRONAT HONOROWY: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent Płocka

Skip to content